طرز تهیه سبزی پلو با ماهی لذیذ و شیک برای اعیاد

طرز تهیه سبزی پلو با ماهی لذیذ و شیک برای اعیاد سبزی پلو با ماهی، یک غذای بسیار محبوب و اساسی برای ایرانی‌ها محسوب می‌شود که نه تنها در طول سال طرفداران زیادی دارد، بلکه به عنوان غذایی ویژه در شب سال نو (نوروز) نیز پخته می‌شود. با استفاده از مواد تعیین شده در این […]

Rate this post

طرز تهیه سبزی پلو با ماهی لذیذ و شیک برای اعیاد

سبزی پلو با ماهی، یک غذای بسیار محبوب و اساسی برای ایرانی‌ها محسوب می‌شود که نه تنها در طول سال طرفداران زیادی دارد، بلکه به عنوان غذایی ویژه در شب سال نو (نوروز) نیز پخته می‌شود. با استفاده از مواد تعیین شده در این روش آشپزی، شما قادر خواهید بود برای ۴ نفر سبزی پلو با ماهی آماده کنید. اگر خواهان آماده کردن مقدار کمتر یا بیشتری از این غذا هستید، فقط باید میزان مواد را افزایش دهید یا کاهش دهید. طرز تهیه و دستور پخت ماهی سوف را نیز می توانید در این جا مشاهده کنید.

لیست مواد مورد نیاز

 • برنج ۴ پیمانه
 • ماهی ۴ تکه
 • سبزی مخصوص پلو ۴۰۰ گرم
 • نمک ۳ قاشق غذاخوری
 • ادویه مخصوص ماهی به مقدار لازم
 • پودر سیر ۱ قاشق غذاخوری
 • پودر پیاز ۱ قاشق غذاخوری
 • مغز لیمو عمانی به میزان دلخواه
 • فلفل قرمز ۱ قاشق غذاخوری
 • آویشن نصف قاشق غذاخوری
 • پودر پاپریکا ۲ قاشق غذاخوری
 • فلفل سیاه ۱ قاشق غذاخوری
 • دانه گشنیز ۱ قاشق غذاخوری
 • روغن زیتون یا روغن مایع به میزان نیاز
 • گوجه فرنگی خشک ۲ قاشق غذاخوری

روش آماده سازی سبزی پلو با ماهی

اولین گام، آماده سازی سبزی‌های پلویی شامل شوید، جعفری، تره، و گشنیز است. این سبزی‌ها را تمیز کرده، می‌شوییم و در آبکش قرار می‌دهیم تا آب اضافی آن‌ها گرفته شود. سپس، آن‌ها را روی تخته آشپزخانه به دقت خرد می‌کنیم یا از خردکن برای این کار استفاده می‌کنیم.

در مرحله بعدی، در یک تابه بزرگ، مقداری روغن ریخته و سبزی‌های خرد شده را به آن اضافه می‌کنیم تا با حرارت، آب آن‌ها تبخیر شده و کمی سرخ شوند. پس از این کار، تابه را کنار می‌گذاریم. در ادامه، یک قابلمه مناسب برای مقدار برنج انتخاب کرده، آب داخل آن می‌ریزیم، کمی نمک اضافه می‌کنیم و آن را روی اجاق قرار می‌دهیم تا به جوش آید. برنج را خوب می‌شوییم و آب اضافی آن را خارج می‌کنیم. هنگامی که آب به جوش آمد، برنج را داخل قابلمه ریخته و به هم می‌زنیم تا حالت آن تغییر کند. پس از چند دقیقه، کمی از برنج را برداشته و بین دندان‌ها تست می‌کنیم تا از میزان پخت آن اطمینان حاصل کنیم.

هنگامی که برنج در مرکز کمی سخت و نرم است، زمان مناسبی برای آبکش کردن فرا رسیده است. در این مرحله، سبزی‌ها را به برنج افزوده، اجازه می‌دهیم تا برای یک بار جوش بخورد، سپس محتویات را در آبکش می‌ریزیم و با آب سرد شستشو می‌دهیم. بعد، قابلمه را دوباره روی حرارت قرار می‌دهیم تا آب آن تماماً تبخیر شود و کمی روغن در کف قابلمه می‌ریزیم.

اگر خواهان ته دیگ نان یا سیب زمینی هستید، سیب زمینی‌ها را پوست کنده، می‌شوییم و به صورت حلقه‌ای برش می‌زنیم و آن‌ها را در کف قابلمه می‌چینیم یا نان را در کف قرار می‌دهیم. سپس، مقداری از برنج را به کمک کفگیر در کف قابلمه می‌ریزیم، کمی هل و دارچین روی آن پاشیده و دوباره برنج و سبزی را افزوده تا تمام برنج داخل قابلمه ریخته شود. کره را به صورت ورقه‌ای برش زده و روی برنج می‌چینیم و نیمی از یک لیوان آب را دور تا دور قابلمه می‌ریزیم.

یک قاشق زعفران را روی محتویات قابلمه ریخته و در آن را می‌بندیم، حرارت را ابتدا بالا برده تا بخار کند و سپس حرارت را کاهش می‌دهیم تا برنج به خوبی بپزد. پس از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه، حرارت را خاموش می‌کنیم تا از آسیب رسیدن به سبزی‌ها جلوگیری شود.

در نهایت، ماهی را به قطعات نسبتاً کوچک برش داده و می‌شوییم. سپس، در کاسه‌ای، گوجه فرنگی خشک شده، تخم گشنیز، فلفل قرمز و سیاه، پودر پاپریکا، لیمو عمانی خشک شده، نمک، آویشن، پودر سیر و پودر پیاز را اضافه می‌کنیم.

مواد را با هم ترکیب می‌کنیم و به اندازه کافی روغن زیتون یا روغن مایع اضافه می‌کنیم تا خمیری به دست آید که نه خیلی سفت باشد و نه خیلی شل. سپس، تکه‌های ماهی را در این خمیر فرو می‌بریم تا به خوبی با آن پوشانده شوند.

پس از آن، فویل را بر روی سینی فر پهن کرده و ماهی‌هایی که با ادویه آغشته کرده‌ایم را روی آن می‌چینیم. فر را به مدت ۱۰ دقیقه روی حالت گریل تنظیم کرده و سینی را داخل فر قرار می‌دهیم تا ماهی‌ها پخته و آماده شوند. همچنین، امکان پخت ماهی در تابه وجود دارد.

برای این کار، مقداری روغن در تابه ریخته و ماهی‌ها را داخل آن قرار می‌دهیم تا یک طرف آن‌ها سرخ شود، سپس آن‌ها را برمی‌گردانیم تا طرف دیگر نیز به همین شکل سرخ شود. پلو را درون دیس می‌چینیم و ماهی سرخ شده را کنار آن قرار می‌دهیم، سپس با اضافه کردن لیموی تازه، آماده سرو است.